Afbeelding
Almere DEZE WEEK

Kijkje achter de schermen in stadhuis: Het stadsarchiefMonica Driehuis, vrijwilligster bij het stadsarchief van de gemeente Almere

Algemeen

STAD – Het stadhuis kent een groot aantal medewerkers dat dagelijks honderden contacten heeft met Almeerse inwoners. Almere DEZE WEEK neemt een aantal keren een kijkje achter de schermen in het stadhuis. Met wie van de gemeente hebben de inwoners van Almere contact?
Vandaag: Monica Driehuis van het Stadsarchief van de gemeente Almere.


Het stadsarchief van de gemeente Almere aan de Stadhuispromenade 2 is een ware schatkamer voor mensen die iets over het verleden van de stad willen weten. “Een foto van het Bivak, de geschiedenis van een sportvereniging, artikelen over de wijken, het is hier allemaal te vinden”, vertelt Monica Driehuis, vrijwilligster bij het stadsarchief.
“Ik ontvang hier de mensen, help hen op hun zoektocht naar het verleden van de stad en leer hen, als dat nodig is, om te zoeken in ons digitaal archief. Daarnaast help ik met het archiveren van allerlei stukken, krantenartikelen en foto’s. Op onze website www. digitaalerfgoed.almere.nl zijn die allemaal terug te vinden.”
Bezoekers stellen tal van vragen over de historie aan Driehuis. “Ik wil altijd dat ze met een antwoord op die vragen weer naar huis gaan”, vertelt ze. “De enige vragen die we niet kunnen beantwoorden zijn vragen over stambomen. Die gegevens hebben we hier niet. Daarvoor zijn we als gemeente te jong.”

Verhalentafel


Driehuis geniet met name van de bezoeken van de studenten van Hogeschool Windesheim. “Die moeten voor hun studie bijvoorbeeld onderzoek doen naar de groei van Almere of de architectuur. Vaak zijn ze hier uren aan het lezen in de documenten die we ter inzage geven.”
In het stadsarchief is van alles te doen, zo loopt er nu onder meer een fototentoonstelling van Margareta Svensson. Driehuis laat een groot interactief scherm zien waarop belangstellenden zelf op zoek kunnen gaan naar het verleden van Almere. “Op het scherm, we noemen het de verhalentafel, is van alles is vinden”, laat Driehuis zien. “De eerste inwoners, alle burgemeesters, prachtige overzichtsfoto’s van de stad, de geschiedenis van de vlag. Voor volwassenen is dit al leuk en informatief, maar voor schoolkinderen is dit natuurlijk ook geweldig. In een halfuurtje weten ze al heel veel over de geschiedenis van Almere.”
Driehuis werkt op donderdagochtend als vrijwilligster in het archief. “Naast mij zijn er nog 19 vrijwilligers om de bezoekers te helpen. Ik werkte ooit bij de gemeente bij sociale zaken tot 2000. In 2014 kwam via de gemeente de vraag of ik dit vrijwilligerswerk wilde doen. Het is heel interessant werk en gezellig. Ik heb collega’s die alles van de stad weten en die daar prachtige verhalen bij kunnen vertellen. We doen dat heel graag voor de bezoekers.”

KADER
Bij het stadsarchief Almere in Almere Centrum ligt meer dan 40 jaar geschiedenis van Almere. Hier zijn documenten, boeken en beeldmateriaal van gemeente, organisaties en particulieren te bekijken en op te vragen. Een walhalla voor geïnteresseerden in de geschiedenis van Almere.
Het stadsarchief is te vinden aan de Stadhuispromenade 2. Dinsdag t/m donderdag van 11:00 - 15:00 en op afspraak. De ingang ligt aan het plein tussen Stadhuis en nieuwe bibliotheek.
Thuis dwalen door de geschiedenis en archieven van Almere? Bezoek www. digitaalerfgoed.almere.nl

(Foto: Emily-Lara Kabos)
Almeerse kunstenaars vieren de natuur in Kasteel Groeneveld Uit 2 uur geleden
(Foto: HV Almere)
Jeugd op de vlucht voor hulpdiensten tijdens derde editie van de Hunt Algemeen 2 uur geleden
Afbeelding
Almeerse schrijft boek over leven met niet-aangeboren hersenletsel Boekentips 5 uur geleden

Uit de krant

Politiek

112

Uit

Sport

Wonen

Auto