‘Feestje met inhoud’ over Surinaamse geschiedenis en cultuur
AlgemeenSTAD CENTRUM – ‘Een feestje met inhoud’. Zo omschrijft Hilde van Garderen van de stichting Miep Diesel de Surinaamse avond die op woensdag 27 maart wordt gehouden in Casa Casla.
Door Marcel Beijer
“Almere heeft naar verhouding de grootste Surinaamse gemeenschap van Nederland”, zegt Van Garderen. “En ook veel mensen die daar affiniteit mee hebben.” De stichting Miep Diesel dankt haar naam aan de moeder van Van Garderen, die in een dagboek schreef over haar jaren als jong meisje in de Tweede Wereldoorlog. Juist die verhalen vormen ook de basis van de avond in Casa Casla, op 27 maart. “Die verhalen van mijn moeder maken indruk, merken we aan de leerlingen van scholen die we met de stichting bezoeken”, zegt Van Garderen. “Het is belangrijk dat ook de Surinaamse verhalen worden doorverteld. Want er zijn veel raakvlakken tussen de bezetting van Nederland en de kolonisatie van Suriname.”
Ooggetuigen
Ondanks de ongetwijfeld indrukwekkende verhalen die die avond te horen zullen zijn, benadrukt Van Garderen dat het ook ‘een feestje’ wordt. “Er zijn Surinaamse hapjes, drankjes en ook heel interessante sprekers, zoals historicus Karwan Fatah-Black, die samen met Camilla de Koning het boek ‘Ooggetuigen van de Nederlandse slavernij’ samenstelde”. Zij verzamelden talrijke historische documenten, zoals brieven en dagboeken, geschreven door tot slaaf gemaakten, slavenhouders en andere betrokkenen, die een ander perspectief bieden op het Nederlandse slavernijverleden.
Reis naar Suriname
Isabelle Best, conservator van de Surinamecollectie van de Universiteit van Amsterdam, gaat in gesprek met de Almeerse boekhistoricus Garrelt Verhoeven en Surinamekenner en verzamelaar Carl Haarnack over hun boek ‘Reis naar Suriname’, een nieuwe editie op groot formaat van het beeldbepalende boek van P.J. Benoit uit 1839. Haarnack, grondlegger van de Buku Bibliotheca Surinamica, zal ook een originele uitgave van het boek laten zien.
Michiel van Kempen
Tenslotte gaat edeorganisator Garrelt Verhoeven in gesprek met de Almeerse hoogleraar en kenner van de Caribische literatuur Michel van Kempen. “Het meeste wat ooit gepubliceerd is over Suriname, is geschreven vanuit koloniaal perspectief”, zegt Verhoeven. “In Casa Casla horen we straks ook de andere stemmen uit de Surinaamse literatuur. Dat is echt bijzonder.”
De avond begint om 19.30 uur, de entreeprijs bedraagt 5 euro, inclusief hapjes. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via de website: www.miepdiesel.nl.