(Foto: Fred Rotgans)
(Foto: Fred Rotgans)

Aantal incidenten in bussen ruim verdubbeld

Algemeen

ALMERE – Het aantal gemelde incidenten in het Almeerse busvervoer is vorig jaar fors gestegen. In de eerste drie kwartalen van 2024 werden 133 incidenten geregistreerd, tegenover 55 in dezelfde periode in 2023. Vervoerder Keolis wil bewoners van het asielzoekerscentrum inzetten als ‘host’ om medebewoners te helpen bij het gebruik van het openbaar vervoer.

Dat blijkt uit het Actieplan Sociale Veiligheid Stad- en streekvervoer 2025 van Keolis. De incidenten variëren van overlast tot bedreiging en mishandeling. Vooral het aantal zwaardere incidenten is toegenomen. A-incidenten, die onder het strafrecht vallen, stegen van 6 naar 26. In zeven gevallen ging het om bedreiging van buspersoneel. Ook het aantal B-incidenten, zoals zwartrijden of overlast door verward gedrag, verdubbelde ruim: van 41 naar 102.

Kleinere controleteams en AZC-hosts

Keolis wil voortaan kleinere controleteams inzetten, op slimmere momenten en plekken. Controleurs krijgen bovendien extra training in het omgaan met agressie. Ook start binnenkort een pilot met zogenoemde ‘AZC-hosts’: bewoners van het asielzoekerscentrum begeleiden daarbij hun medebewoners bij het gebruik van het ov.

Betere meldingsbereidheid

Volgens Keolis is de stijging deels te verklaren door een hogere meldingsbereidheid van medewerkers, dankzij een nieuw registratiesysteem. Ook het aantal gecontroleerde reizigers is verdubbeld, wat mogelijk heeft geleid tot meer confrontaties.

Veiligheidsgevoel stabiel

Ondanks de toename van het aantal incidenten is het algemene veiligheidsgevoel onder reizigers volgens Keolis redelijk stabiel gebleven. In 2023 gaven reizigers het busvervoer in Almere een 7,5 voor veiligheid in het algemeen en een 7,9 voor veiligheid tijdens de rit.
Voor de uitvoering van het plan ontvangt Keolis in 2025 een subsidie van 1.321.000 euro.

Uit de krant

Politiek

112

Uit

Sport

Wonen

Auto