Fred van Brussel (met witte cap) overhandigt de stuk aan het museum (Foto: aangeleverd)
Fred van Brussel (met witte cap) overhandigt de stuk aan het museum (Foto: aangeleverd)

Wandelstok beruchte nazi-commissaris stond in Almeerse paraplubak

Algemeen

NOBELHORST – Jarenlang stond de nazi-wandelstok van rijkscommissaris Arthur Seyss-Inquart in de paraplubak van Almeerder Fred van Brussel. Hij heeft de stok nu overgedragen aan het Atlantikwall Museum in Den Haag.

Daarmee is de cirkel rond, want de stok werd ooit door de vader van Van Brussel buitgemaakt op het Haagse landgoed Clingendael, vlak bij de bunkerwoning van Seyss-Inquart. De beruchte rijkscommissaris liep mank en maakte daarom gebruik van een wandelstok – een zeldzame Wolchow-stok. Cor van Brussel was vrijwilliger in het Britse leger en nam het object mee als oorlogssouvenir. Zoon Fred erfde de stok en bewaarde die. Ook toen hij naar Almere verhuisde stond de stok jarenlang gewoon in zijn paraplubak. “Ik begreep pas later hoe bijzonder die stok was,” zegt Van Brussel. “Als kleine jongen had ik geen idee, ik speelde er nog riddertje mee.”

Prominente plek

De bunker van de nazi-commissaris op landgoed Clingendael wordt momenteel door het Atlantikwall Museum ingericht als expositieruimte. Voor Fred van Brussel het uitgelezen moment om de stok over te dragen aan de vrijwilligers. “Daarmee is de cirkel rond. Het voelt als een eer om een stuk geschiedenis terug te geven aan de plek waar het thuishoort. De stok krijgt daar een prominente plek, heb ik begrepen.”

Meer lokaal nieuws uit Almere in Google

Wil je nieuws uit jouw stad makkelijker terugvinden? Geef Almere DEZE WEEK een voorkeursplek in Google. Zo laat je weten dat lokaal nieuws voor jou belangrijk is.

Kies Almere DEZE WEEK als voorkeursbron

Digitale krant

Almere DEZE WEEK

De laatste editie

Uit de krant

Politiek

112

Uit

Sport

Wonen

Auto