Veertig borden van Flevo-landschap over aanlijnplicht honden vernield
AlgemeenALMERE - Het Flevo-landschap heeft de regels voor toegang met honden in haar natuurgebieden aangepast. Honden mogen vrijwel nergens meer los onder appèl, maar moeten voortaan worden aangelijnd. Sinds het plaatsen van de borden met de nieuwe regels zijn er volgens de politie al veertig vernield of weggehaald.
“De exacte reden hiervoor is onduidelijk, feit is wel dat er een behoorlijke schadepost is ontstaan”, aldus de politie Almere West Poort in een bericht op Facebook. Wie iets gezien of gehoord heeft wat verband kan houden met deze vernielding, wordt verzocht dit te melden bij de politie via 0900-8844.
Flevolandschap heeft sinds september de regels aangepast, omdat het steeds drukker wordt (met mensen, maar ook met honden) in de gebieden die zij beheren. Door de nieuwe regels, bijvoorbeeld een maximumsnelheid van 15 kilometer per uur op de fietspaden en een aanlijnplicht voor honden, hoopt Flevolandschap dat het veiliger wordt voor mensen die er wandelen én fietsen. Ook in het Almeerse Pampushout moeten honden voortaan aan de lijn.
Onder appèl-regel
“Uit onderzoek bleek dat veel hondenbezitters de appèl-regel niet kennen, zij interpreteerden ‘onder appèl’ als vrij loslopen. Een logisch misverstand omdat andere natuurorganisaties in Flevoland deze appèl-regel niet gebruiken”, aldus Flevo-landschap in een bericht op haar website. “Gevolg was dat er in de praktijk steeds vaker honden rond en buiten de paden struinden. Mede door een groeiend aantal bezoekers en honden in onze gebieden leidde dit steeds vaker tot discussies tussen bezoekers, klachten over honden en verstoring van vogels en wild dat werd opgejaagd.” Om wilde dieren en de toenemende aantallen bezoekers en honden in de natuurgebieden goed te laten samengaan, heeft Het Flevo-landschap daarom besloten om de onder appèl-regel – net zoals bij de andere natuurorganisaties in Flevoland – te vervangen door ‘aangelijnd’.
Overlast
Het Flevo-landschap zegt hierbij niet over één nacht ijs te zijn gegaan. “We hebben jarenlang gemonitord hoeveel overlast er in gebieden was waar honden alleen aangelijnd welkom waren. Eén van die gebieden waar honden aangelijnd welkom zijn, is Natuurpark Lelystad. Een gebied waar dagelijks tientallen bezoekers met hun hond wandelen, samen met vele andere wandelaars, fietsers en (wilde) dieren. In de praktijk bleken er in het Natuurpark nauwelijks incidenten met honden plaats te vinden en komen hondeneigenaren en hun honden er graag. In gebieden waar ‘onder appèl’ gold, was daarentegen sprake van een stijgend aantal klachten en incidenten waarbij honden betrokken waren.”
Vaartsluisbos blijft wel losloopgebied
Mensen die hun hond toch graag willen laten loslopen, kunnen overigens nog wel terecht bij de gemeentelijke losloopgebieden in hun woonplaats. Zo blijft het ook in het Vaartsluisbos in Almere - dat eveneens door Flevo-landschap wordt beheerd - toegestaan om de hond los te laten lopen.
Kijk voor meer informatie op www.flevo-landschap.nl