De Almeerse Suzanne met de Amsterdamse burgemeester Halsema tijdens Pride. Foto: aangeleverd)
De Almeerse Suzanne met de Amsterdamse burgemeester Halsema tijdens Pride. Foto: aangeleverd)

Hoe Almeerse Suzanne met Pride, Amsterdam overneemt

Algemeen

ALMERE - Ze staat zaterdag met koningin Máxima op het grote podium in Amsterdam. De Almeerse Suzanne van de Laar is voorzitter van Stichting Pride Amsterdam en organiseert de EuroPride en WorldPride de komende twee weken in Amsterdam. Onderdeel daarvan is de jaarlijkse Canal Parade. De aftrap voor alle festiviteiten wordt gedaan door de koningin.

Door Marco Penninkhof

Suzanne loopt graag in leer en dat is een voorkeur, ook wel fetisj genoemd. Vanuit die specifieke voorkeur voor kleding is ze terechtgekomen in het bestuur van Stichting Amsterdam Pride. “Ik werd gevraagd om te solliciteren om voorzitter te worden. Ik was al jaren activist om gelijkheid voor iedereen te regelen en organiseerde de Almeerse Pride Walk en zo groeide ik door.” Overigens moet het leer wel echt leer zijn en niet van latex of rubber. “Het voelt als een dikkere huid. Het geeft een fijne kracht en ik heb dat al sinds mijn achttiende.”

Aversie

Door cultuurverschillen blijven er zorgen over de acceptatie van de LHBTQIA+-gemeenschap. De letters staan voor een bont gezelschap van seksuele voorkeuren en geaardheden. “De aversie heb je overal, maar je hebt ook overal vormen van acceptatie. In Almere is het fantastisch wonen en Almeerders kijken niet gek op als het afwijkt van het gebruikelijke,” stelt Van de Laar. Wel zijn er nog verbeterpunten als het gaat om bijvoorbeeld gendergelijkheid. “Bij een Almeerse huisarts kun je bijvoorbeeld enkel als geslacht ‘man’ en ‘vrouw’ kiezen, terwijl het juist bij de huisarts begint als je van gender wilt veranderen.”

Erkenning

De komende weken zal de Almeerse heel veel in Amsterdam te vinden zijn. Dat gaat van lezingen tot feesten en de opening met Máxima komende zaterdag tot het varen op de eerste boot samen met burgemeester Femke Halsema tijdens de Canal Parade. Sommigen noemen dat laatste ook wel een optocht van ’aapjes kijken’, maar Suzanne is het daar niet mee eens. “Ja, het is een optocht, maar ook een demonstratie. Eén dag per jaar mag je zijn wie je bent en laten zien wat je voelt in alle vrijheid en dat ook nog eens aangemoedigd door honderdduizenden mensen aan de kant. Dat geeft heel veel erkenning. Het helpt echt.”

De afsluiting van de Pride is een conferentie over mensenrechten. Daar komt ook minister-president Rob Jetten. “Het is voor het eerst dat een premier in functie zijn opwachting tijdens de Pride maakt en dat is bijzonder”, sluit Van de Laar af.

Uit de krant

Politiek

112

Uit

Sport

Wonen

Auto