Wethouder Froukje de Jonge. (Foto: Lex Beers)
Wethouder Froukje de Jonge. (Foto: Lex Beers) Almere DEZE WEEK

Groeiend aantal expats heeft impact op Almeerse samenleving

Algemeen

ALMERE - Het aantal kennismigranten, oftewel expats, in Almere groeit flink. Almeerse makelaars geven aan dat vijftig procent van de huizen die zij verkopen naar expats gaan. “De impact hiervan op de Almeerse samenleving is best groot”, stelde wethouder Froukje de Jonge donderdagavond op de Politieke Markt. 

Door Petra Onderwater

Kennismigranten zijn hoogopgeleide mensen die van buiten de Europese Unie hier naar toe komen om te werken. Vanwege de tijdelijke aard heeft deze groep vanuit de overheid een uitzonderingspositie. In tegenstelling tot andere nieuwkomers hoeven zij bijvoorbeeld geen inburgeringscursus of Nederlandse taalcursus te doen. Dit komt de integratie niet ten goede, stellen PvdA en VVD Almere die het onderwerp op de agenda hadden gezet.

Internationale school

“Expats blijven veelal in hun eigen internationale wereld. Hun kinderen gaan naar de internationale school, waar alleen Engels wordt gesproken en geen Nederlandse kinderen zitten”, sprak Mark de Kuster van de VVD. “Het Engels kunnen verstaan, spreken en lezen wordt voor alle Almeerders steeds belangrijker, ook bij het vinden van een baan. Als je de Engelse taal niet goed machtig bent, wordt dat steeds meer een probleem.”

Aangenomen wordt dat expats hier tijdelijk verblijven, maar de praktijk is anders zo constateren VVD en PvdA. “De Internationale School Almere geeft aan dat circa 80 procent van middelbare scholieren die daar starten deze ook - in veelal 7 jaar - afronden.” 

Stuur nodig

Hoewel de raad zich geen al te grote zorgen leek te maken over de integratie van deze doelgroep, die over het algemeen hoogopgeleid is en zichzelf prima weet te redden, benadrukte wethouder Froukje de Jonge dat dit wel degelijk een belangrijk onderwerp is om over na te denken. “Mensen uit allerlei landen komen hier wonen om te werken of te studeren en deze groep wordt steeds groter. Minister Robbert Dijkgraaf zei hierover dat we naast een gaspedaal, dat we de laatste 15 jaar vol hebben ingetrapt, ook een rem en een stuur nodig hebben. Ik denk dat hij daarin gelijk heeft. Dat samenleven zal op de en of andere manier vorm moeten krijgen. Het Rijk gaat over het gaspedaal en grotendeels over de rem, maar wij kunnen als gemeente wel kijken hoe we kunnen sturen.”

Onderzoek

Dat vraagt volgens de wethouder om verdere verdieping. “Wij doen momenteel onderzoek naar hoe expats het hier vinden, wat ze missen en waar ze behoefte aan hebben. De uitkomsten daarvan worden eind december verwacht. Maar eigenlijk zou je ook buren, scholen en andere partijen moeten bevragen.” De Jonge vraagt de raadsleden om het college de tijd te geven om meer data te verzamelen en daarna opnieuw over de kwestie in gesprek te gaan.

(Foto: HV Almere)
Jeugd op de vlucht voor hulpdiensten tijdens derde editie van de Hunt Algemeen 7 uur geleden
Afbeelding
Almeerse schrijft boek over leven met niet-aangeboren hersenletsel Boekentips 9 uur geleden
(Foto: AI)
Gemeente staat voor keuze: minder inburgering of zelf bijbetalen Algemeen 14 okt, 15:55

Uit de krant

Politiek

112

Uit

Sport

Wonen

Auto