
Toppers van de toekomst - Sasha Pasichnyk (zeilen)
SportNaam: Sasha Pasichnyk
Sport: zeilen
Quote: ‘ik ben sterk in pure snelheid’
ALMERE - Waar veel kinderen rond hun vijfde hun zwemdiploma halen, behaalde Sasha op die leeftijd haar eerste zeildiploma’s. Na een tijdje allerlei sporten te hebben geprobeerd, vond ze zeilen het mooist. Het was het gevoel dat ze erbij kreeg, pure vrijheid: “De wind langs je oren, de spetters in je gezicht en de zon op je huid.” Op haar achtste voer ze haar eerste wedstrijd en sindsdien droomt ze van olympisch goud.
Hoe het begon Sasha begon met zeilen in een Optimist, een klein bootje voor beginnende zeilers. Op haar twaalfde maakte ze de overstap naar de International Laser Class Association (ICLA). Ze begon hier in de ILCA 4 klasse. Inmiddels zeilt ze in de ILCA 6, de olympische klasse voor vrouwen.
ILCA is een populaire eenpersoonszeilboot waarbij het cijfer het zeilformaat aangeeft: hoe hoger het getal, hoe groter het zeil en hoe meer kracht nodig is. “De boot blijft hetzelfde, alleen wordt het zeil steeds groter. Voor mannen is er zelfs een ILCA 7, met nóg meer zeil.”
Volle kracht vooruit
Dit is Sasha’s eerste jaar in de ILCA 6 en als een van de jongsten is ze nog niet zo sterk als anderen. Maar dat houdt haar niet tegen. “In de herfst zijn er nieuwe selectiewedstrijden voor het Nederlands team, en ik hoop dan in de top tien te eindigen.” Nu richt ze zich vooral op sterker worden, maar haar echte talent ligt bij bootsnelheid. “Ik ben sterk in pure snelheid en kan goed winddraaiingen (windshifts) aflezen op het water. Dat is heel belangrijk bij het zeilen.”
Topsport en toekomstplannen
Sasha zit in het vijfde jaar van het gymnasium en combineert topsport met school. “Beide zijn belangrijk voor me,” zegt ze. Naast haar sportieve ambitie droomt ze ook van een carrière als arts en misschien ook content creator. Discipline speelt daarbij een grote rol. “Die heb ik vanaf jonge leeftijd ontwikkeld en het helpt me in alles wat ik doe.”
Dit jaar doet Sasha mee aan het Flevolands Talent Programma van Topsport Flevoland. Daar leert ze veel over zichzelf en krijgt ze inspiratie van andere topsporters. “We praten over mindset, social media en hoe je jezelf openstelt in een groep.” Ze werd met open armen ontvangen en voelt zich helemaal thuis in deze fijne groep.”







































