Illegale wiet niet meer gedoogd in Almere
AlgemeenALMERE – De inkoop van illegale wiet wordt vanaf 7 april niet meer gedoogd in Almere. Dat is de volgende stap van de wietproef waar Almere en negen andere Nederlandse gemeenten aan meedoen. Coffeeshops in deze plaatsen mogen dan enkel nog legale wiet en hasj van geselecteerde telers in- en verkopen. Via ‘de achterdeur’ inkopen wordt dan niet meer gedoogd.
Door Indira Draijer
Het experiment is bedoeld om de criminele bevoorrading van coffeeshops te stoppen en de kwaliteit van de producten te verbeteren. De start ervan werd eerder uitgesteld; er bleek toen te weinig goede, legale wiet beschikbaar voor de coffeeshops. Daardoor mochten zij nog steeds illegale wiet verkopen. Later hebben de telers meer wiet geproduceerd, en vanaf april vorig jaar zijn er zeven bedrijven die de coffeeshops bevoorraden.
Gevolgen van regulering onderzoeken
In juni 2024 begonnen de Almeerse coffeeshops met de verkoop van zowel legale als illegale wiet, als voorbereiding op de proef. Met de officiële start in april kunnen de gemeente en de andere deelnemende steden goed onderzoeken wat de gevolgen zijn van gereguleerde cannabisverkoop voor de volksgezondheid en de illegale drugsmarkt. Het enthousiasme in Almere is groot. Het Almeerse college steunt het experiment als een belangrijke stap naar een beter cannabisbeleid.
Almere enthousiaster dan regering
De huidige regeringspartijen zijn minder enthousiast over de wietproef, dat volgens de Volkskrant ‘een erfenis is van de kabinetten-Rutte en dat vooral werd aangejaagd door D66’. Desondanks houdt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) vast aan de plannen omdat dat volgens hem past bij een betrouwbare overheid. Van Weel wil het experiment tenminste de afgesproken vier jaar laten duren.