
Stadhuis ziet toekomst gezondheidsprogramma’s onder druk staan
AlgemeenALMERE – De gemeente waarschuwt dat er binnen een paar jaar veel minder geld beschikbaar is voor activiteiten die Almeerders helpen gezond te blijven. Uit een nieuwe rapportage blijkt dat het budget voor preventie in 2028 bijna veertig procent lager is dan nu. Vanaf 2027 heeft de gemeente zelfs geen eigen geld meer om preventieve programma’s te betalen. Dat komt doordat landelijke subsidies, waar Almere nu grotendeels op draait, worden afgebouwd.
Volgens het college is dat zorgelijk, omdat veel projecten nog volop lopen en inwoners daarbij gebaat zijn. Het gaat onder meer om sport- en beweegactiviteiten, valtrainingen voor ouderen, hulp aan mantelzorgers en initiatieven voor jongeren. Die programma’s kunnen in 2025 en 2026 nog doorgaan, maar hoe het daarna moet, is onzeker.
Geen geld
Door het geldgebrek kan de gemeente ook twee eerdere opdrachten van de gemeenteraad niet uitvoeren. Er komt geen structurele investering om de huisartsenzorg te ontlasten en ook een plan om in alle wijken meer EHBO-cursussen mogelijk te maken gaat voorlopig niet door. Daar is simpelweg geen geld voor.
Ondertussen nemen de gezondheidsproblemen toe. Landelijke en lokale cijfers laten zien dat de verschillen tussen arm en rijk groter worden, dat steeds meer mensen overgewicht hebben en dat de vergrijzing zorgt voor extra druk op de zorg. De gemeente verwerkt deze ontwikkelingen in een nieuwe gezondheidsnota die in 2027 verschijnt, maar geeft aan dat structureel geld vanuit het Rijk nodig blijft om preventie overeind te houden.







































