
Neuropsycholoog Erik Scherder houdt pleidooi voor veerkracht: ‘Actief blijven is goed’
AlgemeenALMERE - In De Glasbak vond vrijdag een programma plaats dat in het teken stond van eenzaamheid, verbinding, beweging en het brein. De bekende neuropsycholoog Erik Scherder hield daarbij, voor een volle zaal, een pleidooi voor veerkracht.
Door Emily-Lara Kabos
Een host opende de middag met de woorden: “Eenzaamheid is niet altijd zichtbaar, je kan je zelfs alleen voelen in een grote groep.” Op kaartjes schreven deelnemers levenslessen en wat zij wensen voor de ander. Erik Scherder, zelf 74, vertelt enthousiast en energiek: “Iedere dag als ik opsta, denk ik: “Yes ik mag weer, ik heb er iedere dag super veel zin in!” Hij spreekt onder andere over de Erik Scherder Huizen. Daar kunnen jongeren met niet-aangeboren hersenletsel (NAH) weer leren deelnemen aan de maatschappij via opleiding, vrijwilligerswerk en cultuur.
Actief blijven
Scherder: “Actief blijven is goed tegen depressie en alzheimer. Een doel in het leven. Mensen die je motiveren dingen te doen. Reuring en prikkels opzoeken.” Ziekte kan tot isolatie leiden. Scherder roept op om vooral naar buiten te gaan. Hij nodigt uit om jezelf altijd uit te blijven dagen, wat je situatie, uitdagingen, kwetsbaarheid of ziekte ook zijn. “Sport en activiteit zorgen voor een langer en gezonder leven. Zeg ja, in plaats van nee.” Hij pleit ook voor iedere 30 minuten even bewegen op het kantoor.
De professor geeft ook uitleg vanuit zijn vakgebied. “Alle emoties hebben een ander netwerk in de hersenen, een netwerk van zenuwen en zogenaamde ‘hubs’, verbindingen.” Hij laat de ‘snelweg van het brein’ zien en legt uit dat er geen verschil is tussen het mannen- en het vrouwenbrein.Scherder sluit af met een video van een ouder echtpaar die rock-’n-roll dansen. “Ik word hier zo blij van.”
‘Veel Almeerders hebben te maken met eenzaamheid’
Hierna delen mensen in de zaal persoonlijke verhalen over ziekte en herstel. De laatste spreker is Vanessa Steenbergen, eenzaamheidsexpert voor De Schoor. “Veel Almeerders hebben te maken met eenzaamheid. Er is veel mogelijk”, vertelt zij. “Met kleine handelingen kan je grote impact maken. Wees lief voor elkaar. Durf te vragen: Hoe gaat je leven? Heb je iets nodig? Waar loop je tegenaan?”
De middag werd afgesloten door met elkaar het lied ‘Samen zijn’ van Willeke Alberti te zingen.
Voel jij je weleens eenzaam? Bezoek de website www.alleenensameninalmere.nl. Voor activiteiten, maatjesprojecten, informatie en cursussen.





































