Tuinbouwraad besluit na evaluatie of er nog een Floriade komt
AlgemeenALMERE - De Nederlandse Tuinbouwraad (NTR), initiatiefnemer van de tienjaarlijkse Floriade, laat de editie in Almere grondig evalueren door een extern bureau. Dat meldt Trouw. Het is volgens de NTR nu nog te vroeg om te stellen dat het concept Floriade geen toekomst heeft.
Trouw sprak met George Franke, secretaris van de NTR, over de aanhoudende kritiek op het evenement en de miljoenenstrop door de achterblijvende bezoekersaantallen. Het is volgens Franke nu vooral zaak om zoveel mogelijk mensen te trekken. De tuinbouworganisaties roepen hun eigen achterban op om zoveel mogelijk naar de Floriade te komen. “Ik zou niet weten wat wij verder kunnen doen. Misschien moet de Rijksoverheid financieel een rol spelen”, aldus Franke in Trouw.
Hij stelt in het interview dat vooraf duidelijk is afgesproken dat de gemeente Almere het financiële risico van het evenement draagt. “Uiteindelijk profiteren zij ook van de baten. Je moet niet vergeten dat de Floriade als snelkookpan werkt voor stadsontwikkeling. Allerlei internationale delegaties komen ook om te handelen. Die langetermijneffecten van de tentoonstelling komen nauwelijks aan de orde in de media. De focus is sterk gericht op de randverschijnselen, het gedoe in de gemeenteraad, terwijl ook dingen wél goed gaan.” De kritiek in de lokale politiek heeft volgens Franke ook niet bijgedragen aan een rustige, succesvolle organisatie.
Evaluatie door extern bureau
De gemeente had destijds volgens de secretaris van de NTR een gedegen en financieel goed onderbouwd plan, maar zaken als Covid-19 en de gevolgen daarvan waren vooraf niet te voorspellen benadrukt hij. “Het is niet de rol van de Tuinbouwraad om de financiën in de gaten te houden. Het is onze opdracht om de tuinbouwsector te laten zien, daarin zijn we goed geslaagd. Wel hebben we het besluit genomen om goed te evalueren en die evaluatie te laten doen door een extern bureau.” Franke stelt dat er misschien moet worden gekeken naar een andere vorm of structuur.
De tuinbouwraad hakt eind van het jaar de knoop door of zij verder gaat met de Floriade.